Primátor mesta Ján Mokoš i starosta obce Michal Sýkora volili dnes na Štrbskom Plese, každý však v inej volebnej miestnosti. Mesto svoju zriadilo v priestoroch zdravotného strediska, kam prišiel tatranský primátor s voličským preukazom asi o 10.30 hodine.
\"Každé voľby chodievam po všetkých našich okrskoch, ktorých býva v meste deväť. Tento rok som to zobral od východu, od Tatranskej Kotliny cez všetky mestské časti a skončil som na jedničke na Štrbskom Plese, \" uviedol primátor. Dodal, že zvykne voliť vo väčších mestských častiach a tento rok to vyšlo na Štrbské Pleso. \"Je to viac-menej náhoda, \" komentoval otázku novinárov, prečo sa rozhodol práve takto.
Na margo dvoch volebných miestností \"tatranskej a štrbskej\" uviedol, že mesto spravovalo územie od svojho vzniku s výnimkou ostatného roka. Členovia okrskovej volebnej komisie doplnili, že v zoznamoch majú 124 voličov zo Štrbského Plesa a 37 z Podbanského. S voličskými preukazmi prišlo do volebnej miestnosti v priestoroch zdravotného strediska viacero návštevníkov Tatier, napríklad z Trenčína či Piešťan. Primátor Mokoš bol v poradí 13. voličom s preukazom.
Starosta Štrby Michal Sýkora avizoval rozhodnutie prísť voliť na Štrbské Pleso, ktoré obec považuje za svoje územie, niekoľko dní vopred. Volebnú miestnosť zriadili v knižnici na prízemí železničnej stanice, pred ktorou vítal voličov obrovský snehuliak. \"Dlhú dobu sa usilujeme o Štrbské Pleso, vykonávame jeho správu. Sú to prvé voľby, ktoré organizuje obec Štrba na tomto území, takže patrí sa, aby starosta bol pri prvých voľbách tu na Štrbskom Plese, \" konštatoval Sýkora po odvolení. Dodal, že existenciu dvoch volebných miestností, ktoré na území jednej obce pripravili dve samosprávy, považuje za nelogické. \"Máme aj usmernenie ministerstva vnútra, že obec Štrba je tá, ktorá je povinná zabezpečovať výkon správy, vrátane preneseného výkonu štátnej správy na tomto území\".
Možnosť voliť na Štrbskom Plese využilo predpoludním vyše 100 obyvateľov Štrby. \"Prišli deklarovať svoj vzťah k tomuto územiu. Je prirodzené, že podporujú úsilie obce, ktorá neustále deklaruje, že toto územie bolo, je a zostane štrbské, \" povedal na margo väčšinovej účasti voličov s preukazmi starosta obce.
Atmosféru pred volebnou miestnosťou dotvárala ľudová hudba i snehuliak, na stavbu ktorého doviezli sneh zo Štrby. Sýkora vysvetlil, že z čerstvého sypkého snehu, ktorého je na Štrbskom Plese neúrekom, by snehuliaka nepostavili, a tak doviezli \"surovinu\" z obce.
V priestoroch železničnej stanice volili obyvatelia Štrbského Plesa prihlásení na trvalý pobyt v Štrbe, v priestoroch zdravotného strediska tí, ktorí sú prihlásení na trvalý pobyt v meste Vysoké Tatry.
0